Psychobiologia a samopoznanie.

by Satpati

Psychobiologia to nauka, która zajmuje się wyjaśnieniem psychofizycznych stanów. Inaczej mówiąc, poprzez psychobiologię możemy zrozumieć, jakie jest głębsze źródło choroby, konfliktów emocjonalnych, a także zdrowia i spokoju emocjonalnego.

Psychobiologia metodą samopoznania.
Psychobiologia metodą samopoznania.

Psychobiologia jest narzędziem, które pomaga w szybszym czasie przewidzieć konsekwencje kultywowania określonych procesów emocjonalnych. Znajomość Psychobiologii pozwala w zdecydowanie prostszy sposób powrócić do zdrowia, kiedy dosięgnie nas określony rodzaj choroby. Proces uzdrawiania może przebiegać niemalże w sposób natychmiastowy, bez konieczności wizyty u lekarza, kupna kolejnej tabletki czy innej metody cud, serwowanej nam przez główny nurt współczesnej cywilizacji.

Głębiej patrząc, każda choroba jest chorobą psychiczną. Przykładowo, jeśli doskwiera komuś katar sienny, to jest to faza naprawcza konfliktu oddzielenia związanego ze smrodem. Smród czujemy poprzez nos. Przedstawiając sytuację obrazowo, katar może pojawić się u dziecka w momencie, kiedy „wywęszy”, że nie ma wokół niego matki, że nie ma z nią możliwości kontaktu w danym czasie. Taka sytuacja ma miejsce np. wtedy, kiedy dziecko, które dotychczas miało rodzica przy sobie, zostaje oddane do żłobka lub do przedszkola. Występujące powszechnie w pierwszych dniach przebywania w żłobku / przedszkolu katary u dzieci są związane właśnie z tego rodzaju konfliktem. Współczesna medycyna proponuje w tym miejscu wizyty u lekarza rodzinnego, który przeważnie przypisuje receptę w postaci określonego syropu lub innego tzw. lekarstwa. Tego typu remedia w żaden sposób nie rozwiązują przyczyny, a jedynie maskują jej objawy. Takie rozwiązania są niczym innym jak zamiataniem kurzu pod dywan. Kurzu, który w ten sposób nawarstwia się jeszcze bardziej, co doprowadza do większej skrajności.

Studiując Psychobiologię, znajdujemy głębokie przyczyny praktycznie każdej choroby, pojawiających się w życiu traum czy innych niedogodności. Uświadomienie sobie, że wszystko, co się w życiu przydarza, jest niczym góra lodowa, w której to, co na powierzchni (choć widoczne najbardziej), jest jedynie małym fragmentem większej całości, pozwala zdecydowanie obniżyć nadmiar napięć.

Patrząc z perspektywy esencjonalnego samopoznania, Psychobiologia prowadzi nas do granic dualizmu. Samopoznanie z kolei pozwala przebijać się przez dualne granice. Po ich przekroczeniu definicją choroby jest przywiązanie do świata materialnego, ten świat to nic innego jak dualizm. Aby wyzwolić się z materialnej choroby, należy oczyszczać się z wszelkich pragnień, które wiążą nas z doczesnością. Oczyszczanie z pragnień jest jednoczesnym obniżaniem napięć. Intuicyjna znajomość Psychobiologii pozwala wyzwalać się z potrzeb korzystania z różnej maści rozwiązań materii wulgarnej (takiej jak syropy, tabletki, zabiegi kosmetyczne, masaże itd.) kosztem kierowania uwagi na materię subtelną (umysł). Rozwiązując doczesne problemy z poziomu umysłu, nie musimy korzystać z żadnych namacalnych rozwiązań. Całkowite zrozumienie omawianej tutaj zależności doprowadza do takiego stanu emocjonalnego, w którym następuje powrót do optymalnego dla naszych uwarunkowań doczesnych zdrowia i skutecznej, bieżącej profilaktyki, pozwalającej je utrzymywać.

W zdrowym ciele stwarzamy optymalne warunki do rozwoju duchowego. Psychobiologia wprowadza nas w zrozumienie prawa przyczyny i skutku, prawa karmy. Samopoznanie rozszerza zakres owego zrozumienia o aspekty duchowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top