Jowisz – znaczenie astrologiczne.

by Satpati

Jowisz w astrologii wedyjskiej znany jest jako Guru. Oznacza to, iż pełni on rolę nauczyciela i przewodnika duchowego, reprezentuje mistyczne skłonności. Jest opiekuńczy, inteligentny, religijny. Jowisz to mądrość, obfitość, ekspansja, bogactwo, szerokie perspektywy, entuzjazm, filozoficzność, humanitaryzm, hojność.

W zależności od tego, w jakim znaku zodiaku i domu horoskopowym pojawi się Jowisz, będzie inaczej przejawiał swoje właściwości, niemniej jednak miejsce jego występowania jednoznacznie wskazuje przestrzeń, w której najłatwiej nam upaść na tzw. cztery łapy.

Jowisz to naturalny władca znaku Strzelca i Ryb. Strzelec jest znakiem mocno powiązanym ze zdobywaniem wiedzy duchowej, religijnej, podróżami, studiami wyższymi. Ryby z kolei to mistyka, wyobraźnia, wrażliwość, kontemplacja, gotowość do przygód, dalekie lądy. Ryby symbolicznie kończą zodiak i potencjalnie najbliżej im do wyjścia z kręgu narodzin i śmierci, są teoretycznie najbliżej urzeczywistnienia duchowej istoty.

Nie ma zatem przypadku, że Jowisz doskonale czuje się w powyższych znakach, podkreślają one bowiem jego ukierunkowanie na realizację duchową, która w gruncie rzeczy jest celem życia. Jowisz doskonale czuje się także w znaku Raka, gdzie jest wywyższony. Rak to strefa komfortu, ognisko domowe, bezpieczeństwo emocjonalne, macierz, matka, symbolicznie także umysł i emocje. Jowisz’owska obfitość w Raku pozwala zatem łatwiej zapanować nad umysłem i emocjami, co za tym idzie, daje mądrość, poprzez którą zdecydowanie prościej przebić się przez powierzchowne okrycie znaku Raka i odnaleźć się w wewnętrznym domu, strefie komfortu niezależnej od tzw. zewnętrznych okoliczności.

Na przeciwnym biegunie od Raka znajduje się Koziorożec. Jego szczególne cechy to ukierunkowanie na karierę, wspinanie się po drabinie społecznej, osiąganie doczesnych splendorów w ramach przyjętych systemów. Koziorożec znajduje się pod panowaniem planety Saturn, która wiąże się z ograniczeniami i ciężką pracą. Umiejscowienie ponadczasowej mądrości Jowisza w mocno przyziemnym, materialistycznym znaku powoduje, że dana osoba może być zdezorientowana w kwestiach duchowych. Trudniej jej odnaleźć balans pomiędzy dążeniem do tymczasowych sukcesów materialnych a ścieżką duchową, która de facto prowadzi do wyzwolenia się z przywiązań do materii. Jowisz w Koziorożcu traci nieco swoją moc, niemniej jednak poprzez ciężką pracę może ostatecznie “nadrobić” swoje intelektualne blokady. Osoba rozwinięta mająca wymieniony powyżej układ może świetnie sprawdzić się jako np. budowniczy struktur społecznych opartych na ponadczasowych praw(d)ach natury. Wszystko oczywiście zależy od pozostałych inklinacji w horoskopie.

Jowisz, w zależności od znaku, w którym się znajduje, może dać nauczyciela, guru, przewodnika, w kwestiach, które są związane z danym znakiem. Przykładowo Jowisz w Baranie może poprzez swój przekaz dodać odwagi, przebojowości i mądrości w podejmowaniu się nowych przedsięwzięć. Nie koniecznie takie występowanie Jowisza sprawi, że będzie on wykonywał powyższe czynności zawodowo. Kwestię zawodową bowiem możemy odczytać przede wszystkim z domów astrologicznych.

Za karierę najbardziej odpowiada dom 10, co ciekawe jest on teoretycznie miejscem osłabienia Jowisza, gdyż dom 10 jest powiązany z 10 znakiem zodiaku, którym jest wymieniony powyżej Koziorożec. Niemniej, kiedy mamy w tym domu Jowisza, niezależnie od znaku jego występowania to będziemy w jakimś stopniu czuć potrzebę edukacji, poszerzania swojej wiedzy i przekazywania jej dalej. Tym samym Jowisz czyni z nas naturalnego nauczyciela.

Jest to pozycja szczególnie korzystna w przypadkach, gdy dom 10 wypada w znaku Ryb bądź Strzelca. Takie pozycje dają duży potencjał do bycia nauczycielem, zwłaszcza w kwestiach zawodowych, np. bycia doradcom biznesowym, coachem zawodowym, czy chociażby astrologiem, który specjalizuje się w odczytach ukierunkowanych na najlepsze prosperowanie danej osoby.

Powyżej wymieniłem przykładowe zależności dotyczące planety Jowisz. Podczas indywidualnych odczytów astrologicznych są one bardziej precyzyjne, gdyż uwzględniają ułożenie pozostałych planet, jak i zależności pomiędzy wykresami. Podczas konsultacji omawiam szczególnie 3 wykresy obliczone na bazie astrologii wedyjskiej: Rasi (horoskop główny), Navamsa (dharma, fortuna) oraz Dasamsa (karma, kariera).

Pełny odczyt pozwala wyjaśnić dotychczasową ścieżkę danej osoby, zlokalizować łańcuch przyczyn i skutków oraz prognozować jakie kroki będą jego naturalnym następstwem. Paradoksalne jest to, że samo zrozumienie może być wyzwalające z wszelkich programów objawionych w horoskopach. Bądź co bądź celem życia nie są doczesne sukcesy, tylko ponadczasowe, duchowe wyzwolenie. Co jak co, ale to właśnie ułożenie Jowisza odgrywa w tej kwestii zasadniczą rolę, to poprzez nie możemy z największą precyzją wskazać ścieżkę wyzwolenia najbardziej adekwatną dla danej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top