Mars – znaczenie astrologiczne.

by Satpati

Mars w Astrologii wedyjskiej to planeta, która charakteryzuje się dynamiką, wolą walki, aspiracjami, impulsywnością. Występowanie Marsa w zależności od domu horoskopowego i znaku zodiaku wskazuje strefę, w której szczególnie występuje u danej osoby inicjatywa oraz skłonność do ryzyka.

Ciała niebieskie • Mars

Planeta Mars wiąże się z dynamiką, manifestuje bojową stronę osobowości. Osoby z silnym wpływem Marsa wyróżniają się naturalnie mocnym, wysportowanym ciałem. Często takie osoby pracują w zawodach, które wymagają odwagi i determinacji w działaniu, przykładowo są to żołnierze, komandosi, reprezentanci sportów walki. Tzw. Mocny Mars jest w stanie zerwać się w środku nocy i ruszyć do akcji.

Na przeciwnym biegunie, znajdują się osoby, u których Mars występuje w mniejszym stopniu. Dosłownie i w przenośni, stopnie bowiem (jest ich od 0 do 30) wskazują, jaka jest intensywność danej planety. Osoby ze słabym wpływem Marsa charakteryzują się swego rodzaju flegmatyzmem, oporem do natychmiastowych działań, powolnym zbieraniem się do wyjścia, jak i ślamazarnym pakowaniem się do powrotu. Przy założeniu, że dana osoba ma tzw. słabego lub mocnego Marsa (lub inną planetę) będzie ona podświadomie przyciągała do swojego życia przeciwieństwa. Pojawiać się one mogą równie dobrze w postaci związków z innymi osobami lub aktywnościach, które w pewnym sensie obnażą jej braki. Tego typu sytuacje są wskazane, aby można było równoważyć swoje życie. Słaby lub silny Mars to umowne sformułowania, zarówno jedna, jak i druga strona ma swoje zalety i wady. Przykładowo mocny Mars będzie miał problem ze spokojnym wysiedzeniem na miejscu, z kolei słaby Mars może zyskiwać poprzez lepsze predyspozycje do bycia bezkonfliktowym itd.

Przejdźmy teraz do konkretnych układów. Mars rządzi znakami Barana i Skorpiona. Występowanie w znaku Barana wskazuje na brawurową osobę, urodzonego aktywatora, zdolnego do wykonania zadania bez zbędnego rozmyślania na jego temat. Rzecz jasna wadą takiego postępowania (tzw. jeźdźca bez głowy) może być pochopne działanie, brak cierpliwości i częste niszczenie dobrze rokujących przedsięwzięć. Mars w znaku Skorpiona przejawia podobne cechy, niemniej jest on bardziej wnikliwy i ukierunkowany na sprawy ostateczne. Mars w Skorpionie jest zdeterminowany do działań dociekliwych, odważnych i będących swego rodzaju łamaniem tabu.

Mars jest wywyższony w znaku Koziorożca. Jest tak dlatego, iż Koziorożec charakteryzuje się wspinaniem po drabinie społecznej, ukierunkowaniem na karierę i zdyscyplinowaną pracę. Umiejscowienie Marsa w Koziorożcu sprawia, że pojawia się większa ambicja i determinacja na wyżej wymienionych polach. Konsekwencją czego jest osiągania lepszego statusu społecznego, ukierunkowanie na awanse w pracy itd. Jeśli układ pozostałych planet nie jest zbyt pomyślny, to możemy spodziewać się osoby, która będzie dążyć do celu po trupach. Teoretycznie na pierwszy rzut oka może wydawać się to korzystne, niemniej osiągnięcie sukcesu w ten sposób generuje duży dług karmiczny, którego trzeba będzie ostatecznie spłacić. Niemniej jednak pomyślnie dopasowany układ pozwala danej osobie naturalnie zyskać powodzenie w swojej pracy zawodowej itp.

Mars jest osłabiony w znaku Raka. Rak to strefa komfortu, ognisko domowe, poczucie bezpieczeństwa. Rak jest wrażliwy, czuły, opiekuńczy. Jeśli na tym polu pojawia się planeta walki Mars, to możemy mieć pewność, że wyżej wymienione charakterystyki będą miały trudno ostać się w spokoju. Z jednej strony dane umiejscowienie wskazuje na osobę gotową walczyć za swoich bliskich, z drugiej natomiast ta walka może odbywać się z nimi samymi. Mars wyprowadza harmonię ze strefy komfortu. Mars wskazuje tutaj na przygnębienie, niemniej ma i pozytywne strony. Może wykazywać się np. determinacją w pewnego rodzaju walce o czułe i opiekuńcze relacje. Taka pozycja może dać nam np. aktywistę, który będzie walczył o prawa dziecka lub poprawę sytuacji osób chorych na zaburzenia psychiczne itp.

Aby zrobić adekwatny odczyt astrologiczny, ważne jest umiejscowienie Marsa w określonym domu horoskopowym, jego korelację z innymi planetami, jak i np. aspekt związany z władcą domu. Przykładowo, jeśli Mars występuje w znaku Byka i jest to np. 7 dom, to możemy usprawnić odczyt poprzez zwrócenie uwagi na domy, którymi w danym horoskopie rządzi. Mars włada domami Barana i Skorpiona. W powyższym założeniu są to odpowiednio dom 6 i 1. Występowanie Marsa w 7 domu wskazuje na walkę o dominację w związku. Walki toczą się wokół bogactwa i aktywów, bardzo prawdopodobna jest przemoc fizyczna. Tego typu umiejscowienie wskazuje wrogość pomiędzy partnerami oraz brak dystansu w sferze materialnej. Takie umiejscowienie mówi nam, że związek małżeński czy np. biznesowy charakteryzuje się kłótniami, możliwością burzliwych rozstań, niemniej daje także potencjał ku temu, aby z większą determinacją osiągać wspólne cele. Istotne jest tutaj głębsze zrozumienie zainteresowanych osób, zsynchronizowanie wspólnego celu oraz paradoksalnie zmniejszanie przywiązań zarówno do niego, jak i do partnera. Nie musi to skutkować rozstaniem.

W przypadku zainteresowania indywidualną analizą astrologiczną zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top