Merkury – znaczenie astrologiczne.

by Satpati

Merkury w Astrologii odpowiada za komunikację, inteligencję użytkową, logiczne myślenie, rozróżnianie, rozumowanie, zdolności analityczne. Merkury odpowiada za sposób, według którego tworzymy idee i przedstawiamy je innym.

Ciała niebieskie • Merkury

Głównym czynnikiem dostrzeżenia Merkurego jest sposób wyrażania się, chodzi tutaj o mowę, gestykulację czy zdolności manualne. Innymi słowy, poprzez formę komunikacji.

Merkury jest władcą znaku Bliźniąt i Panny. Umiejscowienie Merkurego w Bliźniętach sprawia, że dana osoba ma wyrafinowany wygląd, jest uprzejma, zrównoważona, towarzyska. Merkury daje tutaj zdolność do argumentowania, jest logiczny i praktyczny. Mowa osoby posiadającej Merkurego w znaku Bliźniąt jest poprawna i elastyczna, objawia się to np. poprzez predyspozycje do nauki języków obcych, różnego rodzaju debat czy umiejętności sprawnej kalkulacji matematycznej.

Drugim znakiem, którym włada Merkury, jest Panna. Panna ponadto to znak wywyższenia Merkurego. Umiejscowienie w tym miejscu Rtęci (jak dosłownie określa się Merkurego z powodu jego fizycznego składu) sprawia, że dana osoba ma racjonalny umysł i silną orientację biznesową. Dbałość o szczegóły, tzw. zdrowy rozsądek i zdolność obserwacji jest tutaj na potencjalnie najwyższym poziomie. Merkury w Pannie jest zawsze gotowy na mentalną rozgrywkę, potrzebuje regularnej stymulacji intelektualnej. Merkury w Pannie potrafi starannie przekalkulować daną inicjatywę, zanim podejmie się działania.

Na przeciwnym biegunie od znaku panny znajdują się Ryby. Merkury w znaku Ryb jest osłabiony. W przeciwieństwie do znaku swojego wywyższenia tutaj jest bardzo wrażliwy, marzycielski i intuicyjny. Tego typu umiejscowienie sprawia, że komunikacja, zwłaszcza we wczesnych latach młodzieńczych może szwankować. Z moich obserwacji, jak i własnego doświadczenia (Merkury znajduje się u mnie w znaku Ryb), kiedy byłem dzieckiem, miałem spore problemy z mową, śliniłem się, sepleniłem, jąkałem. Merkury w Rybach nie jest wyrafinowany, oznacza to, że jest bardziej skłonny do zaufania innym, poniesienia się swojej wyobraźni. Niewątpliwymi zaletami takiej pozycji jest wyczulenie na piękno, współczucie, umiejętność dojrzenia głębszych aspektów życia. Jako że Merkury powierzchownie ma problem z komunikacją, naturalną koleją rzeczy jest rozwijanie takich zdolności jak przekazy telepatyczne bądź wykorzystywanie do wyrażania swoich myśli różnego rodzaju mediów (obrazów, symboli). Ryby to ostatni znak zodiaku, rządzi nimi Jowisz, planeta duchowości, głębszej wiedzy, obfitości i mądrości. Trudność w przekazie Merkurego wynika także z tego faktu, otóż intuicyjne poznanie głębszych sfer życia jest tutaj prostsze. Rzecz jasna można przy tym zbłądzić i ponieść się w fantazjowanie, niemniej zdając sobie sprawę ze swoich uwarunkowań, możemy ukierunkować je w stronę autentycznej prawdy. Chociaż Merkury w Rybach nie jest biznesmenem jak w znaku swojego wywyższenia, to ma dużo lepsze predyspozycje do bycia inwestorem, gdyż potrafi szybciej zauważyć to, do czego Merkury w Pannie czy w Bliźniętach dochodzi poprzez wyrachowanie.

Przyjrzyjmy się teraz przykładowemu występowaniu Merkurego w domach. Powiedzmy, że występuje on w 5 domu w znaku Barana. Baran to odwaga, indywidualność, przebojowość, inicjowanie, agresja natomiast dom 5 to m.in. kreatywność, edukacja, dzieci, zabawa, historia. W związku z powyższym Merkury w Baranie w 5 domu wskazuje na osobę, która ma przebojowe podejście do edukacji, może uczyć np. odważnych działań, budowania pewności siebie czy niezależności. Merkury w takim układzie sprawia, że możemy uczyć poprzez własny przykład. Tu gdzie Merkury, tam nasza komunikacja, jako że Baran zaczyna zodiak, możemy spodziewać się osoby, która dużo mówi o sobie. Ma przy tym swego rodzaju chęć do niekonwencjonalnego wyróżnienia swojej osoby. Negatywnie może to przejawiać się poprzez impulsywność i chaotyczność w stosunku do swoich podopiecznych.

Inny przykład. Merkury w domu 8 w znaku Koziorożca. Dom 8 odnosi się do tabu, śmierci, spraw ostatecznych, transformacji, tajemnic, seksu. Koziorożec z kolei twardo stąpa po ziemi, jest ukierunkowany na wspinanie się po szczeblach społecznych, jest pracowity, realistyczny, uziemiony. Jeśli do wyżej wymienionych cech dodamy planetę komunikacji i logiki, to możemy spodziewać się osoby, która w nieco sztywny sposób podchodzi do spraw związanych z 8 domem. Nie jest to ułożenie na pierwszy rzut oka szczególnie pomyślne. Spoglądanie np. na sprawy związane z tajemnicami w przyziemny i realistyczny sposób niezbyt łatwo pozwoli nam je odkryć. Sztywna komunikacja w tematach takich, jak seks czy tabu sprawia, że możemy być bardzo mało elastyczni w tym zakresie. Spojrzenie na śmierć jest tutaj także bardzo racjonalne, intelektualne, trudniej zatem o duchowe, ponadczasowe poznanie. Niemniej jednak taka pozycja może wskazywać na osobę, która prowadzi zakład pogrzebowy lub np. zarządza biurem detektywistycznym, gdzie może na bieżąco komunikować się o tajemnicach i tym samym z czasem zrozumieć ich głębszą perspektywę.

Wszystko, co zostało wymienione powyżej, dostaje dodatkowej energii w momencie, kiedy spojrzymy na wykres całościowo. Istotny jest bowiem układ wszystkich planet i korelacje pomiędzy nimi. Merkury w koniunkcji ze Słońcem, Jowiszem, Saturnem itd. Nabiera nieco innego wydźwięku, który dodaje unikalności.

W przypadku zainteresowania indywidualną analizą opartą o obliczenia Jyotish, czyli astrologii wedyjskiej zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top