Rahu i Ketu – znaczenie astrologiczne.

by Satpati

Rahu i Ketu to tzw. planety cienia, węzły: północny (Rahu) i południowy (Ketu). Choć w gruncie rzeczy omawiane tutaj elementy są wyimaginowane, to ich wpływu możemy doświadczać na co dzień. Rahu odpowiada za zaćmienia Księżyca, Ketu w tym czasie znajduje się po przeciwnej stronie. Dwa omawiane tutaj węzły księżycowe są ze sobą zsynchronizowane, zatem opisuję je razem.

Ciała niebieskie • Rahu i Ketu

Rahu to obsesja, idealizowanie, głód doświadczeń, iluzja, nowe rzeczy. Ketu to zasób, nasycenie, wyzwolenie, stare rzeczy.

Aby zobrazować zależności pomiędzy planetami cienia, przejdźmy do analizy.

Rahu to głowa, Ketu to ogon. Jako że Ketu i Rahu występują po przeciwnych stronach wykresu astrologicznego, łączą ze sobą dwie przeciwstawne charakterystyki. Przykładowo, kiedy Rahu występuje w znaku Barana, który charakteryzuje się przebojowością i indywidualizmem, Ketu znajduje się wówczas w Wadze, Waga jest spokojna, dyplomatyczna i zrównoważona. Omawiany tutaj przykład wskazuje osobę, która chce doświadczać przebojowości, czuć tzw. flow, przygodę, chce wyróżnić się z tłumu. Cechy związane ze znakiem Barana są dla danej osoby nowe, zatem dążenie w ich kierunku (z boku patrząc) może wydawać się zabawne, pozbawione logiki, można odczuć w takiej obserwacji coś bardzo abstrakcyjnego. Dzieje się tak dlatego, że zasób danej osoby tkwi w zrównoważonych, uprzejmych relacjach i spokojnym, harmonijnym stylu życia. Problem polega na tym, że to, co podświadomie znamy (Ketu), chcemy zostawić, gdyż czujemy, że nie mamy w danej sferze już nic więcej do odkrycia. W przypadku Ketu w Wadze chcemy zostawić za sobą wszelkiego rodzaju umowy, zobowiązania, relacje. Łatwo nam się rozstawać z innymi, jednak jeśli będziemy to robić zbyt pochopnie, to na pewno odczujemy w związku z tym duży dyskomfort. Jeśli pójdziemy w skrajność, możemy całkowicie zatracić balans, oddać się iluzji związanej z Rahu i po prostu popaść w trans niekończących się prób i porażek.

Rahu pcha nas w nowe, Ketu pokazuje historię, którą trudno docenić. Złotym środkiem jest znajomość osobistych uwarunkowań i umiejętność znalezienia się pośrodku. Wówczas możemy zachować harmonię w swoich życiowych poczynaniach. Kiedy za bardzo trzymamy się jednej ze skrajności, to życie samo postawi nas w obliczu nagłego przeskoczenia na drugi biegun dualnej huśtawki.

Kolejnym przykładem jest Rahu w Skorpionie, Ketu w Byku. Taki układ wskazuje na osobę, która ma zasób w sprawach materialnych, doczesnych, z drugiej z kolei strony istnieje u niej słabość do tematów ostatecznych, do odkrywania głębszych tajemnic. Osoby z takim układem nie powinny mieć problemów związanych z walką o finansowe utrzymanie, z drugiej natomiast strony ich głód poznawania tabu będzie wyciągał ich z powierzchownej sfery życia. Jeśli dany układ odnosi się np. do domów 2 (Ketu) – 8 (Rahu), to możemy spodziewać się osoby, która w towarzystwie może roztrząsać tematy związane np. z seksem lub innego rodzaju sferą intymną i nie będzie miała przy tym żadnej orientacji, jak postrzegają ją przy tym jej rozmówcy.

Rahu zaślepia. Jeśli nie jesteśmy świadomi swojego osobistego układu, to możemy domyślać się, że strefa w życiu, w której najczęściej zdarza nam się „palnąć” w towarzystwie jakieś głupstwo, jest królestwem Rahu. Problem polega na tym, że widzą to inni, nie my. My sami nieustannie dociekamy, próbujemy nasycić się nieznanym. Świadomość ukierunkowania pozwala sięgać po regularne kęsy, niemniej nie doprowadza nas do obżarstwa. Z drugiej strony znając swój zasób, objawiający się w znaku ulokowania Ketu, możemy zdać sobie sprawę, w czym tak naprawdę jesteśmy dobrzy, jaki mamy potencjał.

Rahu i Ketu nie mają znaków, którymi władają, niemniej jednak sporo Astrologów wskazuje, że Rahu jest wywyższony w Byku, a osłabiony w Skorpionie. Ketu na odwrót. Z moich obserwacji nie ma żadnego miejsca, które szczególnie sprzyja występowaniu Rahu czy Ketu. Ważniejsze jest powiązanie omawianych tutaj planet cienia z innymi planetami widniejącymi na indywidualnym horoskopie. Przykładowo Rahu występujące z Marsem, zwłaszcza jeśli pojawia się w znakach wywyższenia Marsa (Baranie lub Skorpionie) sprawia, że dana osoba dostaje dodatkowego zastrzyku ambicji i woli walki. Można poprzez to spodziewać się szybkiego sukcesu, jak i gwałtownej porażki, niemniej determinacja do szybkiego otrząśnięcia się i ponownej próby będzie na najwyższym poziomie.

Inny przykład. Jeśli Ketu jest w koniunkcji z Jowiszem, w znakach, którymi rządzi Jowisz (Strzelec i Ryby) możemy spodziewać się autentycznego nauczyciela, Guru w sprawach duchowych. Jowisz daje bowiem łatwą przyswajalność wyższej wiedzy, natomiast Ketu wzmacnia ją o podświadomy zasób i doświadczenie.

Spora część Astrologów wskazuje, że miejsce występowania Rahu determinuje to, co powinniśmy robić w życiu. Z mojego doświadczenia wynika, że owszem potrzebujemy nasycić w pewien sposób głód doświadczeń, niemniej jednak pamiętajmy, że Rahu reprezentuje naszą słabość. Przykładowo, jeśli Rahu występuje w domu 7 odpowiedzialnym za związki, to możemy spodziewać się osoby, która będzie miała skłonność do regularnego rozpoczynania nowych związków. Taki układ zwiastuje sporo rozwodów lub zmian partnerów biznesowy. Uświadomienie sobie takiej pozycji Rahu wprowadza nowe zrozumienie i łatwiej w ten sposób unikać pochopnych rozstań, z drugiej strony upust energii możemy odnaleźć np. w działaniach związanych ze związkami innych osób, możemy np. pracować w biurze matrymonialnym czy organizować spotkania networkingowe. Ostatecznie jak wspomniałem, istotne jest szersze spojrzenie na poszczególne wykresy astrologiczne, zwłaszcza Rasi i Navamsa.

W przypadku zainteresowania indywidualną analizą opartą o obliczenia Jyotish zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top