Saturn – znaczenie astrologiczne.

by Satpati

Zanim przejdziemy do znaczenia Saturna w Astrologii, pokrótce przedstawiam cechy, które dotyczą tej planety. Saturn kojarzy się przede wszystkim z otaczającymi go pierścieniami, jest najdalszą planetą widoczną gołym okiem z Ziemi, ma największą orbitę, jego wędrówka po nieboskłonie przebiega najdłużej.

Ciała niebieskie • Saturn

Pierścienie wokół Saturna z jednej strony wyróżniają go w zależności od domu i znaku, w którym się znajduje, z drugiej natomiast stanowią jego ograniczenie. Saturn związany jest z opóźnieniem, ciężką pracą, uciskiem, wynagrodzeniem za cierpliwość, karą za lenistwo, długowiecznością, strukturami, zasadami, autorytetem, obowiązkami, powagą, zobowiązaniami. Saturn jest nosicielem owoców karmy, zna granice czasu i materii, uświadamia nam potrzebę samokontroli. Cechy Saturna związane są ponadto z lękami, śmiercią, zakończeniem. Dniem, który symbolicznie kończy tydzień, jest sobota, angielskie słowo Saturday pochodzi od słowa Saturn. Na marginesie nazwy wszystkich dni tygodnia w wielu kulturach świata zawdzięczają swoją nazwę 7 głównym planetom, wliczając w to Słońce.

Saturn jest władcą dwóch znaków Zodiaku, Koziorożca i Wodnika. Saturn w Koziorożcu wskazuje na długoterminową, ciężką pracę, zwłaszcza w kontekście zawodowym, natomiast Saturn w Wodniku wskazuje, że musimy więcej trudu włożyć w pracę związaną ze społecznością i kręgiem przyjaciół. Saturn jest wywyższony w Wadze, oznacza to, że kiedy znajduje się w wymienionym znaku, ujawnia swoje najlepsze cechy. Pozycja Saturna w Wadze wskazuje na trwałe i uczciwe relacje w zależności od domu, na który przypada Waga. Przykładowo, jeśli Waga znajduje się w 4 domu, to możemy spodziewać się, że będziemy mieli dobre relacje ze swoją matką. Początkowo co prawda mogą one być dla nas trudne, możemy np. czuć brak mamy, niemniej czas będzie grał na naszą korzyść. Oczywiście zdarzają się przypadki, że mama umiera lub odchodzi we wczesnych latach życia, niemniej dom 4 dotyczy także ogniska domowego i bezpieczeństwa emocjonalnego, w tych obszarach czeka nas długoterminowa praca, w której będą dominować prawe działania. Na przeciwnym biegunie od znaku Wagi znajduje się entuzjastyczny i przebojowy Baran. Saturn w Baranie znajduje się w upadku, co za tym idzie gasi entuzjazm charakterystyczny dla tego znaku. Optymizm do działania jest jakby zaciągnięty na hamulec ręczny. Doszukujemy się aż nadto powodów, dla których miałoby nam to czy tamto nie wypalić.

Powyżej przedstawiłem pobieżne informacje. W zależności od indywidualnych wykresów mogą pojawić się takie aspekty, w których charakterystyka Saturna może ulec znacznej modyfikacji. Przykładowo, jeśli we wspomnianym Baranie – znaku upadku Saturna pojawi się np. Słońce, które jest w nim wywyższone, będziemy mieli większą jasność kierunku, co za tym idzie, opory Saturna nie będą miały na nas aż tak dużego znaczenia. Jeśli w Baranie pojawia Mars, który jest władcą omawianego znaku, to wówczas nasze poczynania charakteryzują skrajności tego typu, że co prawda możemy ociągać się z podjęciem jakiegoś kroku, ale kiedy już go podejmiemy, to momentalnie możemy nabrać prędkości, podobnie jak sprinter po sygnale do startu lub samochód po mocno wciśniętym gazie i puszczeniu hamulca ręcznego.

Saturn, znajdujący się w 1 domu da nam poważny wyraz twarzy i przenikliwe spojrzenie, zwłaszcza jeśli pierwszy dom przypada na znak Skorpiona. Pozycja w pierwszym domu może także sprawić, że będziemy mieli wyjątkowe poczucie winy, możemy brać dużą odpowiedzialność na siebie. Saturn w 2 domu z kolei wskazuje na osobę, która ma poczucie braku na płaszczyźnie finansów, posiadania. Taka osoba jest bardziej skłonna do robienia zapasów na tzw. czarną godzinę lub ogólnie rzecz biorąc robienia zakupów, „aby wszystkim wystarczyło” itd. Tu gdzie znajduje się Saturn najtrudniej o dystans, np. jeśli przypada na 3 dom, to możemy nie mieć luzu w relacjach z rodzeństwem i najbliższym sąsiedztwem.

Analizować Saturna, jak i inne planety możemy bez ustanku. Teoretyczna wiedza niewiele nam jednak da, jeśli nie weźmiemy pod uwagę innych układów widocznych na odczycie astrologicznym. Z mojego doświadczenia wynika, że praca nad Saturnem jest kluczowa. Musimy zdawać sobie sprawę, że to, co nas najbardziej irytuje, to właśnie Saturn. Samo uświadomienie sobie tego faktu pozwala nabrać nowej świeżości i podjęcia świadomej pracy, która pomoże nam wykorzystać niewątpliwe walory tej planety. Bez cięższej pracy okiełznanie tzw. negatywnych skutków Saturna (który jak wspomnieliśmy jest synonimem ciężkiej pracy) jest niemożliwe.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące omawianej tutaj planety w kontekście Twojej osoby, to zapraszam do kontaktu w celu umówienia się na indywidualną analizę astrologiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top