Rasi, Navamsa, Dasamsa…

by Satpati

Teoretycznie powyższe nazwy niewiele mówią, nawet współczesnym astrologom. Niemniej jednak w Jyotish (astrologii wedyjskiej) są to kluczowe wykresy. Astrologia wedyjska w przeciwieństwie do swojej zachodniej odpowiedniczki zawiera w sobie kilkanaście wykresów dotyczących jednej osoby, każdy z nich odnosi się do innej sfery życia. W poniższym wpisie omówię pokrótce trzy z nich, wspomniane w tytule Rasi, Navamsę i Dasamsę.

Znaczenie wykresów astrologicznych Rasi, Navamsa i Dasamsa
Rasi, Navamsa, Dasamsa… Astrologia wedyjska jako narzędzie samopoznania

Rasi (znany jako D1) to odpowiednik zachodniego wykresu astrologicznego. Obliczenia nie są jednak takie same, gdyż mają inne podstawy. Astrologia wedyjska bierze pod uwagę rzeczywiste przesunięcia planet. Mimo iż są one niewielkie, z biegiem lat różnice stają się coraz bardziej widoczne. Przykładowo ruch Słońca w ciągu 2000 lat zmienił się o około 23 stopnie. W praktyce poprzez tego typu element dochodzi do takiej sytuacji, że wg astrologii zachodniej dana osoba ma np. Słońce w znaku Ryb, natomiast wg obliczeń wedyjskich znajduje się ono w znaku Wodnika. Dodając do tego inne planety, różnice w interpretacji mogą być diametralne. Mnie osobiście astrologia zachodnia, z którą zetknąłem się jako pierwszą, nie przekonała, gdyż dawała jedynie ogólnikowe i mało precyzyjne informacje. Nie dziwię się zatem, że mało kto jest na tyle zdeterminowany, aby zagłębiać się bardziej w astrologię. Zdecydowanie prościej przypiąć jej łatkę tzw. pseudonauki. Tymczasem analizując Jyotish, dochodzimy do niesamowitych wręcz wyjaśnień, przechodzimy na drugi biegun, bliżej nam do mianowania Astrologii Królową Nauk. Dostarcza nam ona bowiem odpowiedzi dotyczących fundamentalnego samopoznania, jak i wszelkich zewnętrznych manifestacji.

Wykres Rasi jest przykładem takiego odczytu. Rasi przedstawia nam, jak manifestuje się na zewnątrz nasza osoba. Jakie są jej psychofizyczne uwarunkowania, dynamika, pragnienia, piękno, zasób, mądrość, komunikacja, ograniczenia czy przestrzeń, w której naturalnie czuje się pewnie. To wszystko pokazuje Rasi.

Kolejnym istotnym wykresem jest Navamsa (D9). O ile Rasi pokazywało, to co na powierzchni, Navamsa odnosi się do tego, co w głębi nas. Owa głębia jest coraz bardziej widoczna wraz z wiekiem, symbolicznie rzecz ujmując Navamsa, odnosi się do drugiej połówki życia. Możemy poprzez to rozumieć zarówno wiek od +/- 36 lat, jak i małżeństwo. Navamsa pokazuje ukryte aspiracje i wewnętrzne życie. Kiedy analizujemy D9, nie koniecznie widzimy, że to, co jest w nim zawarte, manifestuje się w naszym życiu na zewnątrz, niemniej wewnętrznie czujemy, że dokładnie w taki sposób postrzegamy. Przykładowo powierzchownie możemy wykonywać określony rodzaj pracy, np. bycie nauczycielem, natomiast na głębszym poziomie doświadczamy misji, która kryje się za wykonywaną przez nas czynnością. Tę głębię pokazuje Navamsa. Rasi to ścieżka ego, natomiast Navamsa to ścieżka duszy, ścieżka dharmy. W kontekście samopoznania jest to wykres, który z mojego doświadczenia przynosi zdecydowanie najgłębsze zrozumienie.

Kolejnym wykresem, na który najczęściej zwracam uwagę podczas rozmów z moimi odbiorcami, jest Dasamsa (D10). D10 to wykres, który pokazuje ścieżkę kariery albo inaczej mówiąc zobowiązań karmicznych, które mamy spłacać w tym życiu. Jeśli idziemy zgodnie z wymienionymi zobowiązaniami, to wówczas czujemy największą satysfakcję ze swoich działań. Niezależnie od tego, czy mamy świadomość owego wykresu, czy też nie.

No dobrze, ale przecież wcześniejsze horoskopy również odnosiły się do pracy zawodowej. Jaka jest zatem różnica pomiędzy nimi w tym kontekście? Otóż Rasi pokaże nasz zawód, Navamsa z kolei pozwoli zrozumieć głębsze motywacje, które nas do niego skłaniają, jak będziemy do niego podchodzić, Dasamsa z kolei pokaże stanowisko i urządzenie się w owym zawodzie. Poprzez Dasamsę zobaczymy swoich odbiorców, jak jesteśmy postrzegani przez nich, na jakie szczegóły zwracamy uwagę.

Oprócz wymienionych powyżej wykresów Astrologia wedyjska ma jeszcze 13 innych. Można poprzez nie odczytać np. rodziców, rodzeństwo, dzieci, zdrowie czy poprzednie wcielenie. Osobiście specjalizuję się w trzech tytułowych wykresach. Podczas indywidualnej analizy nie sposób omówić co najmniej dwóch z nich. To nie jest tak, że kiedy odczytujemy wykres dla konkretnej osoby, to zmienia ona diametralnie swoje życie na zewnątrz. Idzie do nowej pracy bądź pozostawia aktualnego partnera itp. Jest natomiast tak, że zaczyna ona coraz bardziej rozumieć zależności pomiędzy wszystkimi sytuacjami, które spotykają ją w życiu. Poznając osobiste uwarunkowania, możemy z większą świadomością ukierunkowywać się na to, co nam szczególnie sprzyja. Poznając siebie, zaczynamy rozumieć wszystko wokół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top